V čem se liší nauka o stvoření od evoluční teorie?Evoluční nauka, stejně jako nauka o stvoření, jsou souhrnné pojmy, které zastupují celý soubor rozdílných, speciálních otázek. Zde pod pojmem „nauka o stvoření“ chápeme, že svět byl do své existence povolán tvůrčím slovem Božím, a že určité základní typy živočichů vznikly hotové, ale se schopností se přizpůsobit, a podobně i člověk, jako základní typ, oddělený od zvířat. Podle biblické zvěsti o stvoření, která zde tvoří základ, se život na zemi objevil prakticky naráz v průběhu stvořitelského týdne, a stvoření je mladé (řádově v rozsahu ca. 10000 let). Takový způsob chápaní je často nazýván jako „kreacionismus“.
"Evoluční nauka" tvrdí, že všechno živé povstalo z jednoduchých předchůdců, kteří sami vznikli přirozenými procesy z neživé hmoty (více v článku Grundzüge der Evolutionslehre). Živočichové se díky přirozeným procesům vyvíjeli po dobu několika miliard let do dnes nám známé pestrosti forem. V článku Evolutionsparadigma und Naturwissenschaft i v dalších pojednáních na portálu Genesisnet je používán též pojem „evoluční paradigma“.
Nauky o stvoření a evoluci se tedy liší v následujících podstatných bodech:
- Představa původu. Stvoření přijímá komplexní začátek se zformovaným vesmírem a hotovými, polyvalentními základními typy (viz. článek
Genetisch polyvalente Stammformen von Grundtypen). Podle evoluční nauky byl začátek nestrukturovaný.
- Stáří kosmu. Podle biblické nauky o stvoření máme co dělat s mladým vesmírem, zatímco k evolučnímu kosmu patří miliardová stáří.
- Evoluční mechanismy. Podle evoluční nauky vytvořily pestrost života přirozené mechanismy (komplexita vzrůstala, vývoj k vyšším formám organismů, makroevoluce). Podle nauky o stvoření se pohybují změny v živém světě v rámci mikroevoluce, která má kvalitativně jiný charakter než makroevoluce (viz.
Mikro- und Makroevolution). Změny, které se považují za možné, vznikají jen ve smyslu přizpůsobení, specializace nebo v rámci již existujících genetických potenciálů.
Nauka o stvoření a nauka o evoluci tedy v takto charakterizovaném smyslu mají společné jenom to, že obě připouštějí možnost mikroevoluce. K tomu patří taky Artbildung, schopnost se přizpůsobit, schopnost specializace a schopnost využít latentní genetické potenciály (=hier: Im Ergbut „versteckte", angelegte). Překlad: Pavel Böhm, 15.04.2007
Informace o překladateli
E-mail na překladatele
Autor: Reinhard Junker
Informace o autoru
Prohlubující informace k tomuto tématu Co je evoluce? (Přehled)
Základy evoluční nauky (Přehled)
Biblická nauka o stvoření a biologie základních typů (Zájemce)
Další otázky k tomuto tématu Je možné, vyjdeme-li z existence stvoření, provádět vědecký výzkum s „otevřeným koncem"?
Verze vhodná pro tisk zde ![](../grafik/drucker.gif)
Nastavte si jako záložku do oblíbených on this page or send the location by email.
© 2007, https://www.genesisnet.info/dateien_cs/f75.php |